Unit Rate Grocery Shopping Project

25 teachers like this lesson
Print Lesson

Objective

SWBAT find the unit rate of grocery products.

Big Idea

Students go grocery shopping.

Do Now

10 minutes

The Do Now is an introduction to this lesson's unit rate project.  After 5 minutes, students will review their answers with their group.

Students will be given calculators since they haven't worked on long division problems with repeating or non-terminating decimals.

Do Now

Maya went to Key Food Supermarket and bought a 64 fl. oz container of juice for $2.49.  What was the unit price of the juice?  Round your answer to the nearest cent.

 

 

 

Hook

5 minutes

To introduce the project, I share with students how helpful their work will be for me.

There are two grocery store in my neighborhood that I shop at.  I'm a frugal shopper and I like to know that I'm getting the best deal when I shop.  As a smart shopper, I always look at the flyers to see what's on sale. 

I've picked up flyers for both of my local grocery stores and I've created my shopping list.  I need your help figuring out which one has the better bargains.

Unit Rate Project

40 minutes

For this project, students are heterogeneously seated in groups of 4.  There is at least one high level and one low level student in each group.  This will promote discussion among the groups.

Each student will receive a Unit Rate Grocery Project Worksheet and each group will receive 2 different grocery store circulars.  Students will use the circulars to complete the worksheet and answer the the question, "Which store offers the best deals?" See Shopping Video.

 

Although the groups will work independently, it is important to monitor their work and progress.  I will circulate throughout the groups to make sure:

- Students are rounding their answers correctly (to the nearest cent).

- Students are using the correct items in the circular.

- Students are working cooperatively.

Lesson Summary

5 minutes

To conclude the lesson, I will ask students a series of questions to assess their understanding of the lesson.

What is the difference between ratios, rates, and unit rates?

Are all ratios rates?

Are all rates ratios?

How is a ratio or rate used to compare two quantities or values? Where can examples of ratios and rates be found?

How are unit rates used in everyday life?