Math

Back
6.RP.A.3b
6.RP.A.3b
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? (Combine and relabel).
View child tags
View All 27 Lessons
6.RP.A.3a
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
6.RP.A.3b
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed? (Combine and relabel).
6.RP.A.3c
Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent. (Combine and Relabel)
6.RP.A.3d
Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.