Shopping.m4v - Section 3: Unit Rate Project

 
  Shopping.m4v
Loading resource...
 

Unit Rate Grocery Shopping Project

Unit 12: Unit Rate
Lesson 2 of 2

Objective: SWBAT find the unit rate of grocery products.

Big Idea: Students go grocery shopping.

  Print Lesson
6 teachers like this lesson
Subject(s):
  60 minutes
screen shot 2011 09 26 at 11 56 18 am1
 
1
2
3
4
Similar Lessons
 
Unit Rate Problems (Part 1 of 3)
6th Grade Math » Unit Rate Applications and Percents
Big Idea: If we know the unit rate in a relationship, we can find any equivalent ratio easily.
  Favorites(22)
  Resources(22)
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
 
Review 5: Walking Trip - Using Expressions and Equations to Represent Situations
6th Grade Math » Review Unit
Big Idea: How long will it take two girls to finish their 10 mile charity walk? Students stretch their knowledge of rates, expressions, equations, and measurement conversions to answer this question.
  Favorites(6)
  Resources(18)
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
 
Ratios, Rates, and Unit Rates in the Real World
6th Grade Math » Ratios & Proportions
Big Idea: Ratios, Ratios, and More Ratios: Further development of ratio understanding.
  Favorites(0)
  Resources(18)
Jonesboro, GA
Environment: Urban
Michelle Braggs
 
 
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close