Lunchbox Problem.mov - Section 3: Student Practice

 
  Lunchbox Problem.mov
Loading resource...
 

Comparative Costs of School Supplies

Unit 7: Multi-Digit Division
Lesson 8 of 9

Objective: SWBAT divide to solve word problems involving multiplicative comparison.

Big Idea: Students will determine the cost of school supplies using multiplicative comparison.

  Print Lesson
29 teachers like this lesson
Subject(s):
Math, division, multiplicative comparison, word problems
  100 minutes
 
1
2
3
Similar Lessons
 
Additive Compare Word Problems and Place Value Review
4th Grade Math » Place value
Big Idea: In this fun engaging lesson, students review place value concepts by working with partners an groups in fun creative card games.
  Favorites(22)
  Resources(15)
Helena, MT
Environment: Suburban
Melissa Romano
 
Using Multiplication Facts to Find Division Facts
4th Grade Math » Multiplication and Division Meanings
Big Idea: Multiplication facts can help you find division facts in fact families.
  Favorites(5)
  Resources(16)
Memphis, TN
Environment: Urban
Rose Monroe
 
Pretesting The Multiplication Unit
4th Grade Math » Multiplication Unit
Big Idea: Students take a pretest designed to measure what they know about multiplication and word problems involving multiplication.
  Favorites(3)
  Resources(14)
Genoa City, WI
Environment: Rural
Mary Ellen Kanthack
 
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close