DO NOW.docx - Section 1: DO NOW

 
  DO NOW.docx
Loading resource...
 

Using Rates

Unit 3: Ratios and Proportions
Lesson 13 of 25

Objective: SWBAT use unit rates to solve mathematical or real life problems

Big Idea: This lesson is designed to get students connecting their learning about unit rates to real life examples.

  Print Lesson
8 teachers like this lesson
grocery store images
 
1
2
3
4
5
Similar Lessons
 
Unit Rate
6th Grade Math » Rates and Ratios
Big Idea: The unit rate is used to highlight the 1 in “for each 1,” “for every 1,” or "per" relationships.
  Favorites(20)
  Resources(19)
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
 
Introduction to Ratios
6th Grade Math » Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Big Idea: What is a ratio? How can we create equivalent ratios? Students work to express and extend relationships using ratios.
  Favorites(34)
  Resources(21)
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
 
Finding Equivalent Ratios
6th Grade Math » Equivalent Ratios
Big Idea: Students use tape diagrams to find equivalent ratios.
  Favorites(3)
  Resources(11)
Brooklyn, NY
Environment: Urban
Ursula Lovings
 
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close