Reflection: Exit Tickets Calculating Unit Rates - Section 4: Closure and Ticket to Go


I collected the tickets to go to see what students understood about calculating unit rates and what gaps in understanding they had.  I corrected the tickets to go and grouped them in the following way:

Novice:  These students struggled to use the information in the problem to calculate unit rates and in turn had difficulty comparing the rates.  Some students were able to set up rates from the problem, but had problems with division.  A few students were able to set up the rates from the problem, but instead of dividing, they multiplied to calculate a unit rate.  This student understands that a unit rate must show the amount of money saved in one week, but does not understand how to move from a rate for 3 weeks to a rate for 1 week.   

Approaching Mastery:  These students were able to create and label a rate with the information in problem 2.  These students made one division error.  For part (a) this particular student created a rate of $45/4 weeks, but to create the unit rate he divided $45 by 3 to get $15/week, rather than dividing $45 by 4.  He understand the concept of finding unit rates, but the careless mistakes are holding him back.

Proficient:  These students were able to correctly calculate the unit rates and compare them.  They struggled to create a clear and coherent sentence for part (c) that explained why Sam was saving at a faster rate.

Advanced: These students were able to correctly calculate the unit rates and compare them.  What set them apart from the proficient students was their explanation in part (c).  Advanced students were able identify that Sam was saving at a faster rate since he was saving more money each week. 

Most students were able to correctly calculate unit rates, but struggled to create an explanation that explained why Sam is saving at a faster rate.  The most common mistakes were division mistakes, which tells me I need to spiral in some division work.  

  Exit Tickets: Analyzing Tickets to Go
Loading resource...

Calculating Unit Rates

Unit 5: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Lesson 14 of 21

Objective: • Use data to calculate and compare unit rates.

Big Idea: How long does it take each student to make one bracelet? How many bracelets can each student make in an hour? Students practice finding and using unit rates to answer questions.

  Print Lesson
5 teachers like this lesson
Math, Number Sense and Operations, proportions, Fractions, 6th grade, Unit Rates, master teacher project, rate, rate tables, rate graphs
  50 minutes
unit 5 13 image
Similar Lessons
Part to Part Ratios Using Tape Diagrams and Tables
6th Grade Math » Rates and Ratios
Big Idea: There are multiple ways to represent proportional relationships and reason about solutions to problems.
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
Finding Equivalent Ratios
6th Grade Math » Equivalent Ratios
Big Idea: Students use tape diagrams to find equivalent ratios.
Brooklyn, NY
Environment: Urban
Ursula Lovings
Equivalent Ratios
6th Grade Math » Ratios & Proportions
Big Idea: Are All Things Truly Created Equal? Understanding the concept of equivalent ratios versus equivalent quantities.
Jonesboro, GA
Environment: Urban
Michelle Braggs
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload