Reflection: Performance Tasks Performance Task (2 days) - Section 2: Performance Task (2 days)


The performance task was not exactly what I expected it to be.  The task itself really assesses their understanding of ratios, rates and unit rates.  I was expecting the students to be able to completely do this on their own and it turned out they needed a little more support than expected.  I believe this happened, not because of inability, but because this is a language based assignment and I have low students with reading issues. The pacing of the task was on target, except for the writing piece.  Many of them did not even get to this part of the task.  

Task 1:  I needed to help students figure out what to do with chart.  The got confused with unit price and the price for one pizza.  We had a lot of discussion about the different ways to find each piece of information.  Students did use ratio tables and I was very impressed with the students who used just one table to find the missing parts of the table.  Students were very comfortable converting pounds to ounces and they were able to discover this on their own.  By the end of the first day, most students had task 1 done and were starting on task 2.  The students that did not have task 1 done are the ones that typically had problems throughout this whole unit.  

Task 2:  This part needed a lot of support.  I had to remind students that the first column (requesting the unit price per pizza) came from their first chart.  They were not making the connection that unit price per pizza meant that it came from the price per pizza column.  Then we had to have a discussion about how to find the amount of pizzas needed.  They neglected to read the part that 1 pizza served 4 students.  Finally, I had to help them set up the final table comparing price for pizzas.  I continually asked the students "what are you comparing" to help them set up their tables.  

On a better note, I had many students start making the multiplicative connection. For example, they could tell me , if you need 15 pizzas you can multiply the unit rate by 15 to get your total price.  I was impressed by this.

Example of an Expert Performance task.


  Performance Tasks: How to manage the performance task
Loading resource...

Performance Task (2 days)

Unit 3: Ratios and Proportions
Lesson 25 of 25

Objective: SWBAT apply their understanding of ratios and rates.

Big Idea: This lesson is a performance task based on their learning of ratios. Students will be using their knowledge of ratios and unit rates to create their own pizza.

  Print Lesson
26 teachers like this lesson
Similar Lessons
Describing Ratios
6th Grade Math » Rates and Ratios
Big Idea: A ratio expresses a relationship where for every x units of one quantity there are y units of another quantity.
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
Introduction to Ratios
6th Grade Math » Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Big Idea: What is a ratio? How can we create equivalent ratios? Students work to express and extend relationships using ratios.
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
Writing Ratios
6th Grade Math » Equivalent Ratios
Big Idea: What are the different ways we can write ratios?
Brooklyn, NY
Environment: Urban
Ursula Lovings
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload