Reflection: Connection to Prior Knowledge Unit Rate - Section 3: Mini Lesson


After we completed the first example together, discussing and using a unit rate strategy, some of my advanced students discovered other strategies for solving the problem.  

They realized that rather than compare the price for 1 piece, they could find a common amount of pieces to compare. (See GCF and LCM Word Problems.)  They used the concept of LCM to determine that 120 pieces of Cool Mint gum would cost $8.40 and 120 pieces of Trident gum would cost $7.20.  This led them to the same conclusion that the Trident gum is the better deal.  

Although finding the lcm is a valid strategy, I wanted students to understand how and why the unit rate is useful.  I posed the question:  Which is more useful in the real world, knowing the unit rate of gum or how much 120 pieces of gum cost?  (Look for MP3)  This started an interesting, heated debate, since some students were excited to think about potentially buying 120 pieces of gum and other students felt it wasn't practical.


  Other Strategies
  Connection to Prior Knowledge: Other Strategies
Loading resource...

Unit Rate

Unit 12: Unit Rate
Lesson 1 of 2

Objective: SWBAT calculate unit rate.

Big Idea: Students understand how unit rates can be use in the real world.

  Print Lesson
4 teachers like this lesson
Similar Lessons
Unit Rate Problems (Part 1 of 3)
6th Grade Math » Unit Rate Applications and Percents
Big Idea: If we know the unit rate in a relationship, we can find any equivalent ratio easily.
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
Review 5: Walking Trip - Using Expressions and Equations to Represent Situations
6th Grade Math » Review Unit
Big Idea: How long will it take two girls to finish their 10 mile charity walk? Students stretch their knowledge of rates, expressions, equations, and measurement conversions to answer this question.
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
Ratios, Rates, and Unit Rates in the Real World
6th Grade Math » Ratios & Proportions
Big Idea: Ratios, Ratios, and More Ratios: Further development of ratio understanding.
Jonesboro, GA
Environment: Urban
Michelle Braggs
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload