Reflection: Real World Applications Unit Rate Grocery Shopping Project - Section 3: Unit Rate Project


When the groups of 4 are working with the flyers, it will be easier for them to pair up and choose one of the flyers.  After they have completed one side of the worksheet for one supermarket, they can exchange flyers.

Groups will complete the worksheet at different times, depending on how quickly they are able to find the items.  For groups that finished early, i assigned them the task of finding the unit price of 10 more items of their choosing.  This created even more excitement over the activity because they were able to shop for what they would want.  

This activity gives students an opportunity to see how finding unit price can be useful to them in the future. 

  Completing the Worksheet
  Real World Applications: Completing the Worksheet
Loading resource...

Unit Rate Grocery Shopping Project

Unit 12: Unit Rate
Lesson 2 of 2

Objective: SWBAT find the unit rate of grocery products.

Big Idea: Students go grocery shopping.

  Print Lesson
5 teachers like this lesson
  60 minutes
screen shot 2011 09 26 at 11 56 18 am1
Similar Lessons
Unit Rate Problems (Part 1 of 3)
6th Grade Math » Unit Rate Applications and Percents
Big Idea: If we know the unit rate in a relationship, we can find any equivalent ratio easily.
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
Review 5: Walking Trip - Using Expressions and Equations to Represent Situations
6th Grade Math » Review Unit
Big Idea: How long will it take two girls to finish their 10 mile charity walk? Students stretch their knowledge of rates, expressions, equations, and measurement conversions to answer this question.
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
Ratios, Rates, and Unit Rates in the Real World
6th Grade Math » Ratios & Proportions
Big Idea: Ratios, Ratios, and More Ratios: Further development of ratio understanding.
Jonesboro, GA
Environment: Urban
Michelle Braggs
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload