Reflection: Student Ownership Are You a Good Consumer? - Section 2: Better Buy (Guided Practice)


During this portion of the lesson, students were to find the better deal and I had been instructing them by using the unit rate.  I explained to the students that it didn't matter which unit rate we used (per dollar, or per amount).  What we needed to do was make sure we compared equal amounts.  I gave them a for example:  if you go into the store and something is being sold in a 2 ounce bag and the same item is being sold in a 3 ounce bag, it's important that we compare equal amounts.  Then I said, the unit rate helps us find equal amounts because it compares per 1.

The students worked out the problems using ratio tables and I was expecting to see them all use unit rates.  Two students completely surprised me by finding a common amount.

Student sample A:  This student found out how much 12 units would cost.  I love how they found 12 right away by doubling 6.  Then for the other ratio table, they really had to work at finding 12.  Made me proud to see them use their strategies to find the common unit. 


Student sample B: This student really used their number sense.  It is obvious that they knew their multiples and applied it to both problems. 


I was very impressed with their abililty to apply their understanding of finding the best deal.  They went beyond what was being taught and made sense of this situation by looking for patterns and noticing things.  This is a great implementation of practice 7 and 8


  Student Ownership: Sample Responses from students
Loading resource...

Are You a Good Consumer?

Unit 3: Ratios and Proportions
Lesson 14 of 25

Objective: SWBAT use their understanding of unit rates to make decisions on what product is the best deal.

Big Idea: Students will be looking at making wise consumer decisions by figuring out what is the better deal!

  Print Lesson
17 teachers like this lesson
Similar Lessons
Unit Rate
6th Grade Math » Rates and Ratios
Big Idea: The unit rate is used to highlight the 1 in “for each 1,” “for every 1,” or "per" relationships.
New Haven, CT
Environment: Urban
Carla Seeger
Introduction to Ratios
6th Grade Math » Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Big Idea: What is a ratio? How can we create equivalent ratios? Students work to express and extend relationships using ratios.
Somerville, MA
Environment: Urban
Andrea Palmer
Midterm Exam
6th Grade Math » Multi-Unit Summative Assessments
Big Idea: Students take a midterm exam.
Brooklyn, NY
Environment: Urban
Ursula Lovings
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload