Reflection: Lesson Planning Fundraiser Math: Solving for Individual Item Cost - Section 2: Calculating the Cost & Sale Price for Fundraiser Items

 

These two lessons, Solving for Individual Item Cost and Pickles for a Profit have a lot in common, as they should.  Thinking about item cost and profit versus cost and extremely important life skills, and part of growing up to be a wise consumer.  I think of the classic example of a family shopping for snacks at a convenience store as opposed to a supermarket.  It seems like something so small that it's not on the radar of most people who do this, yet in just a week a family could pay double what they would have in a supermarket.  Small choices can have a big effect, and starting to think about concepts such as item cost can help students make more informed consumer choices as adults.  The underlying math in this lesson,  involving practice with all four operations and a lot of thinking about which operations to use when and how to setup the problems themselves, is well-worth spending two days on!

  Spending Time on What Matters
  Lesson Planning: Spending Time on What Matters
Loading resource...
 

Fundraiser Math: Solving for Individual Item Cost

Unit 15: Solving Mult-Step Word Problems Using the Four Operations
Lesson 2 of 6

Objective: SWBAT use division and repeated subtraction strategies to determine the cost of snack items purchased in bulk.

Big Idea: Real world application and real world items make complex tasks engaging!

  Print Lesson
7 teachers like this lesson
fruit
 
1
2
3
Similar Lessons
 
Sharing Maybe?
3rd Grade Math » Understanding Division
Big Idea: Students will love celebrating the learning of division, while working on a multiple step problem about sharing cookies.
  Favorites(4)
  Resources(10)
Troy, MI
Environment: Suburban
Michelle Marcus
 
Solving Multi-Step Word Problems
3rd Grade Math » Multiplication 2
Big Idea: As students develop fluency and automaticity with operations, they can practice applying these skills to more analytical word problems.
  Favorites(16)
  Resources(12)
Phoenix, AZ
Environment: Urban
Diane Siekmann
 
Navigating Road Blocks in Problem Solving
3rd Grade Math » Multiply or Divide with Word Problems
Big Idea: Students can solve real world problems using their understanding of multiplication and division and recognizing their relationship.
  Favorites(1)
  Resources(12)
TX
Environment: Urban
Sarah Maffei
 
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close