Lesson: Understanding Rates

2279 Views
73 Downloads
5 Favorites

Lesson Objective

We will be able to determine unit rates.

Lesson Plan

Do Now: (5 minutes)

1) It is recommended that a ham be baked 1 hour for every 2 pounds of meat. Emariya baked a 9 pound ham for 4.5 hours. Did she follow the above recommendation? Justify your answer.
 
2)Simplify: -5â´
 
3) 32 ÷ 0.004


Direct Instruction: (10 minutes)

Present students with the following problem. Have them work in partners to answer the question. Discuss their answers and the work that they did to get them.
 
Ex. Ms. Cobelli bought eight juice boxes for $2.00 at the grocery store. Mrs. Wells went to another grocery store and bought 15 juice boxes for $3.00. Who got a better deal on juice boxes? Justify your answer.
 
Have several groups discuss how they got their answer.  Students will most likely find the cost of 1 juice box.  In order to answer our question, we found the cost of one juice box.  That is known as finding the unit rate.  Why do you think it's called a unit rate?

Have students put the following definition in thier notes:

unit rate- when a rate is simplified so that it has a denominator of 1.unit rate- when a rate is simplified so that it has a denominator of 1.

To find the unit rate, simplify the ratio until it has a denominator of 1.

Guided Practice: (5 minutes)
Ex. Asha earns $280 in 40 hours. What is her hourly rate of pay?
 
Ex. Tiara painted 3 faces in twelve minutes at the Crafts Fair. At this rate, how long will it take her to paint 8 faces?


Assessment: (10 minutes)

Rates work-out
 

Lesson Resources

rates work out   Assessment
1,303

Comments


Cancel
No comments at this time.
Add Comment

Close

Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close