6.RP.A.2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0 (b not equal to zero), and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger." (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions).

 
24 Lesson(s)
   

Using Rates Stations

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

Student centered activities based on rates and unit rates!

 
Favorites (24)
 
Resources (18)
mh900449087
   

Understanding Rates and Unit Rates Stations Activity

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

The students will get the opportunity to work in stations to reinforce and deepen their understanding of rates and unit rates.

 
Favorites (29)
 
Resources (12)
mh900437050
   

Performance Task (2 days)

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

This lesson is a performance task based on their learning of ratios. Students will be using their knowledge of ratios and unit rates to create their own pizza.

 
Favorites (26)
 
Resources (21)
 
Reflections (5)
mh900089570
   

Introduction to Rates

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

Who is the fastest at making posters? Who is the slowest? Students learn about rates and unit rates and apply their knowledge to solve word problems.

 
Favorites (32)
 
Resources (28)
unit 5 8 image
   

Are You a Good Consumer?

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

Students will be looking at making wise consumer decisions by figuring out what is the better deal!

 
Favorites (18)
 
Resources (20)
 
Reflections (2)
mh900237772
   

Show what you know about rates

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

What do students understand? What gaps do they have in their understanding? Students review and take the quiz.

 
Favorites (1)
 
Resources (13)
 
Reflections (1)
images 5
   

Introduction to Ratios

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

What is a ratio? How can we create equivalent ratios? Students work to express and extend relationships using ratios.

 
Favorites (36)
 
Resources (21)
unit 5 1 image
   

Rates and Unit Rates Assessment

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

The students will be taking a summative assessment about rates and unit rates.

 
Favorites (6)
 
Resources (11)
 
Reflections (1)
mh900355143
   

Using Rates

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

This lesson is designed to get students connecting their learning about unit rates to real life examples.

 
Favorites (9)
 
Resources (22)
grocery store images
   

Unit 5 Test

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

What have students learned during this unit? What gaps do students have in their understanding? Students take the Unit 5 test.

 
Favorites (2)
 
Resources (8)
calculator and apple
   

Review of Rates and Unit Rates

6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios and Proportions
Michelle Schade
Plainfield, IL
Environment: Suburban
 
Big Idea:

In this lesson the students will be reviewing for their assessment on rates and unit rates using a fun game.

 
Favorites (6)
 
Resources (12)
mh900441426
   

Unit 5 Review Stations

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

If the stores have equivalent prices, what do you know about n? Students review for the Unit 5 test by completing stations.

 
Favorites (4)
 
Resources (17)
 
Reflections (1)
desks
   

Quiz 1: Ratios & Proportions

6th Grade Math » Unit: Ratios & Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios & Proportions
Michelle Braggs
Jonesboro, GA
Environment: Urban
 
Big Idea:

Time For A Check Up!: Assessing our progress in ratios & proportions.

 
Favorites (5)
 
Resources (10)
 
Reflections (1)
quiz
   

The State Fair

6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
6th Grade Math » Unit: Proportional Reasoning: Ratios and Rates
Andrea Palmer
Somerville, MA
Environment: Urban
 
Big Idea:

Which store offers the best deal for tickets to the state fair? How do you know? Students apply what they know about equivalent rates to answers questions.

 
Favorites (6)
 
Resources (20)
unit 5 14 image
   

Quiz 2: Ratios & Proportions

6th Grade Math » Unit: Ratios & Proportions
6th Grade Math » Unit: Ratios & Proportions
Michelle Braggs
Jonesboro, GA
Environment: Urban
 
Big Idea:

Time For A Check Up!: Assessing our progress in ratios & proportions.

 
Favorites (2)
 
Resources (10)
 
Reflections (1)
quiz
Common Core Math
 
Something went wrong. See details for more info
Nothing to upload
details
close